Kilometre Taşları

1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023

5 Mayıs 1998 yılında bir hayali gerçek kılmak adına yapılan ilk adım atıldı ve Pergel İnşaat Göztepe’de kuruldu.

 Kendi disiplinini ve sınırlarını çizmenin önemi ile Pergel, ilk imzasını SAJEV Küçük Prens Anaokulu projesiyle Göztepe’de attı.

Depremin hayatlarımızın yönünü değiştirdiği bu dönemde Pergel, Türk Fransız Kardeşlik İlköğretim Okulu’nu inşaa ederek gelecek nesiller için katkı sağlayıp kendi payına düşeni yapmanın sevincini yaşadı.

Pergel, ilk kurumsal müşterileri Bericap ve Eczacıbaşı ile profesyonel firmaların talep ve isteklerini karşılama konusunda kendisini geliştirerek yolculuğunun rotasını çizmiş oldu.

Yetkin ve üretici çalışma arkadaşlarını bünyesine katarak büyüyen Pergel, ilk tarihi eser renovasyonu olan ve Net Holding ile yürüttüğü Aya İrini Aya Sofya Müzesi yenileme işlerini tamamladı ve tarihi yapılarda da Pergel imzası atmaya başlamanın heyecanını yaşadı.

Pergel, çalışma hayatının dinamiğini arttırmak ve bunu yaparken hem çalışanlarını hem sosyal paydaşlarını eğitmeye devam etmek amacı ile ilk KÜLTÜREL EGİTİMLER DİZİSİ’ni yapmaya karar verdi. Bunun için önceliğimiz güncel hayatımızda dejenere olan Türkçe’mize sahip çıkmak oldu. Kullanım ve yazım hatalarımızı sıfırlamak ve bunu yaparken çevremize fayda sağlayabilmek adına “HER HATA 1 TL” kampanyası ile Türkçe’mizi etkin kullanmayı desteklediği gibi, toplanan paralar ile de ihtiyaç sahibi 10 kız öğrenciye burs verdi.

Genç kadrosunun yüzde 70’ini öğretim hayatına devam eden gençlerden oluşturan Pergel, okul ve işi bir arada kolaylıkla yürüten çalışma arkadaşlarının eğitim giderlerinin yüzde 50’sini karşılamaya başladı.  Üniversitelerle yapılan işbirlikleri ile çalışanlarına yüksek lisans ve doktora yapması konusunda destek verildi.

 

Kadrosu genişleyen Pergel, Kadıköy’de bulunan ve hala genel merkezi olan ofisine taşındı.

Yıllar içerisinde mimari kadrosunu da genişleterek Minimale Mimarlık’ı kurdu. Avrupa yakasında da etkili olmak hızlı çözümler üretmek adına Minimale Genel Merkez’i Nişantaşı’nda açıldı. Böylece Mimari Proje Geliştirme, Mimari Proje Uygulama, Proje Hazırlama, Proje Yönetimi, İhale Evrağı Hazırlığı, Özel Dizayn Mobilya Tasarım ve Üretim konularında da başarılarını katladı.

 

Avrupa Yakasındaki etkisi hızla yayılan Pergel, uzun yıllar sürecek ve kendini geliştirecek Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı yenileme çalışmalarına başladı. Bu değerli adım ile Pergel kendi yolunun bir mihenk taşını daha titizlik ve özveri ile 6 yılda dizdi. Lütfi Kırdar’da yapılan her iş ve orda emeği geçen her çalışan kendi payına düşen gururu yaşadı.

 

Pergel 10 yaşına girdi. 10. yıl kutlamasını Adile Sultan Sarayı’nda müşterileri, çalışanlar ve tüm sosyal paydaşlarıyla birlikte Mayıs ayında gerçekleştirdi.

Çalışmada ekip çalışması ve rekabet ortamının adil bir şekilde yönetilmesine önem veren Pergel, Klasik Otomobil Yarış Takımı olan “P+M Team”i kurdu. Bu ekibe katılan tüm Pergel çalışanları ve sosyal paydaşları kendilerini ve takımlarını temsilen yurt içinde ve dışında çeşitli yarışlara katılarak birçok şampiyonluk elde etti.

Pergel İnşaat -Minimale Mimarlık, Yapı İşletmesi’nin Türkiye’deki duayeni İTÜ İnşaat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Sorguç’u Pergel-Minimale çalışanları, üniversite öğrencileri, mezunlar, yöneticiler ve yönetici adaylarıyla buluşturdu. Prof. Dr. Doğan Sorguç’un “Kültürel Davranış Özellikleri” konulu konferansı, Sabancı Atlı Köşk içinde yeralan “The Seed” Etkinlik ve Gösteri Merkezi’nde 23 Haziran saat 10:00’da yapıldı. Konferansa eski Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal, akademisyenlerden Prof.Dr. Figen Kadırgan, Prof. Dr. Zerrin Bayraktar, Koray İnşaat Genel Müdürü Murat Şamil Çapar ve Pergel İnşaat  & Minimale Mimarlık Yön. Kur. Bşk. Sinan Evman katıldı.

Minimale Antalya ofisi kuruldu.

Pergel İnşaat ve Minimale Mimarlık çatısı altında Pergel Grup kuruldu.

Ülkemizdeki kitap okuma oranları araştırıldığında bir kişinin 7 yılda 1 kitap bile okumadığı ortaya çıktığından, Pergel tüm çalışanları ile Pergel Kitap Kulübü’nü kurdu.

 

P+M Team, Yunanistan’da düzenlenen klasik otomobil yarışmasında Türkiye’yi temsil etti ve ilk defa bir Türk takımı bu yarışta şampiyon olarak Yunan basınında çok fazla yer aldı. Yarış boyunca iki ülke arasındaki dostluğun pekişmesi yönünde çalışmaları olan Pergel, Yunanlı dostlarına dostluk temalı gömlekler ve şapkalar dağıttı. Ayrıca, tarihsel dostluk bağlarının yıllar içerisinde yapay şekilde zedelenmesine atıfta bulunan “KEEP FRIENDSHIP!” – “DOSTLUĞA SAHİP ÇIK!” temalı dizaynlar, daha gitmeden Komşu’da da büyük yankı buldu.

Pergel İzmir Bölge Ofisi açıldı.

Pergel Grup alüminyum geçici yapılar yapan Fransız Spacio Tempo ile Türkiye’de ortak bir yatırım yaptı.

Pergel çalışanları arası kompozisyon yarışması düzenlendi. Konusunu da özenle Pergel ofis duvarlarına işlenen, fikirlerine görüşlerine değer verilen cümlelerden oluşturuldu. Pergel ve Minimale çalışanları, iş etiği, üretmek, hak etmek kavramlarının vurgulandığı şirket felsefesini yansıtan duvar yazılarının birinden esinlenerek birer kompozisyon yazdı. Konunun uzmanları kompozisyonları değerlendirdi, en başarılı ilk üç çalışana ödül verildi.

Pergel İnşaat ve Saint Joseph Lisesi’nin ortak organizasyonuyla, Sunay Akın’ın “Söz Gösterisi” adlı oyunu Saint Josephh Lisesi Tiyatro Salonu’nda sahne aldı.

Kendi kendileriyle rekabet eden, her yıl başlarında pilot ve copilot olarak ayrılan, yeni ekipler kurmayı ve birbirleriyle rekabet etmeyi hedefleyen, kendini tekrarlayan başarıdan ziyade, genişleyen bir başarı kimliğini tercih eden P+M Team, 10. Yaşını şampiyonluklarla kutladı.

Kültürel Eğitimler Dizisinin dokuzuncusu olan ve Pergel Grup’un dilimizde yeri olan sözleri farklı bakış açılarıyla yorumlamayı hedeflediği ve çalışanları arasında başlattığı “Bizim Sözlerimiz” makale yarışması düzenlendi.

Pergel Grup, ülkemizin lider şirketlerine yıllardır sunduğu ofis yapım ve yenileme deneyimiyle, Covid-19 salgınının yeni ofis düzenine etkisini değerlendirerek, pandemi şartları ile uyumlu pek çok renovasyon gerçekleştirdi.

 

Dijitalleşmenin günlük hayatımızdan eğitim yaşamımıza, iş modellerimizden iletişimin her türlüsüne derin bir yayılma gösterdiği günümüzün dünyasında dijital transformasyonla birlikte değişen mimarlık anlayışını değerlendiren Pergel, bu konuda çok fazla renovasyon gerçekleştirdi.

Pergel Grup 25. Yılını bitirmiş olmanın gururunu yaşıyor.